Pelene

Zašto odabrati jednokratne pelene za bebe?

Jednokratne pelene izrađene su od umjetnih materijala, no tehnologija je danas vrlo napredovala pa je veliki broj takvih pelena kvalitetan. Samim time se i bebe, a kasnije i veća djeca, osjećaju ugodno i sigurno u pelenama.

Naravno, uvijek treba isključiti eventualnu alergiju na sastav jednokratne pelene, što se ne može uvijek predvidjeti. Ako se na koži ispod pelene pojavi crvenilo i osip moguće je da se radi o pelenskom osipu ili o alergiji. Potrebno je učiniti i dodatnu obradu kod pedijatra ili dermatologa. Ako se utvrdi da se radi o alergiji baš na tu pelenu više je nikako ne treba upotrebljavati, a to je u praksi izuzetno rijetko.

Osnovna zadaća svih pelena je da dobro upijaju i da budu „baby friendly“, odnosno, napravljene od materijala koji će štititi nježnu dječju kožu u području koje prekrivaju.

Da bi bile kvalitetne, jednokratne pelene moraju zadovoljavati niže navedene uvjete.

  • Pelene koje bebe i djeca koriste do otprilike druge godine života (nekad i duže) moraju biti izrađene od materijala koji su što prirodniji. Moraju biti lagane i prozračne i ne izazivati alergijske reakcije.
  • Moraju imati jaku moć upijanja (apsorpcije) kako bi bebina koža ostala što duže suha.
  • Moraju biti veličinom, oblikom i svojstvima prilagođene dobi djeteta.
  • Pelene i svojom građom, ovisno o razvojnoj fazi bebe koja ih nosi (primjerice bebe koje prohodavaju, pelene „gaćice”, itd.) moraju slijediti fiziološki razvoj djeteta.
  • Bilo bi dobro da što manje zagađuju okoliš, odnosno da su biorazgradive.

Jednokratne pelene su lagane i dobro upijaju te su na površini koja je u dodiru s kožom suhe. Jednostavno ih je postaviti, pa ne trebaju posebno uputstvo za primjenu. Ima ih u različitim veličinama koje odgovaraju dobi djeteta. Veliki broj proizvođača jednokratnih pelena proizvodi pelene koje su svojom građom (mjesto najboljeg upijanja) također prilagođene dobi djeteta. Dakle, različite su za malu dojenčad koja samo leži, dojenčad koja počinje sjediti, puzati ili hodati, itd.

Proizvode se u raznom printovima — s cvjetićima, životinjicama i slično. Ugodne su za nošenje, pa su djeca sve duže u pelenama, ponekad puno duže od djece koje koriste platnene pelene. To je zbog toga što su platnene pelene (kada se napune) mokre, teške i neugodnog mirisa pa dijete prije odluči kontrolirati mokraću i stolicu. Nekim je roditeljima jednostavnije stavljati djetetu pelene nego ga odvikavati od pelena jer to nije uvijek lako.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *