Česme

Saznajte kako funkcionišu senzorske slavine 

Svakodnevno, kada uđemo u kupatilo ili kuhinju, svjedoci smo da se pri korištenju klasičnih slavina bilo kojeg tipa, ogromna količina vode praktično baca, pošto voda teče i onda kada mi obavljamo neke druge radnje, a da pri tome ne koristimo vodu direktno, npr. dok, sapunamo ruke ili lice, nanosimo pjenu za brijanje na lice ili trljamo četkicom pastu za brijanje po licu i sl. Rijetko ko svaki put zatvara slavinu dok obavlja navedene radnje. Osim toga ne radi se samo o bacanju vode već i o bacanju energije, pošto je voda koju bacamo najčešće zagrijana, a potrošena je i određena energija za njenu proizvodnju u fabrikama vode. Nastaje velika šteta, a da se ne govori o tome što voda postaje sve više kritičan resurs u svjetskim okvirima. Postavlja se pitanje, kako spriječiti opisano bacanje najkvalitetnije vode za piće.  

To bi se postiglo jedino senzorskim slavinama s podešenim protokom i temperaturom, gdje voda samo teče onda kada se podnesu ruke ili neki drugi objekt pod slavinu. Postojeće klasične slavine pretvaraju se u automatske tzv. senzorske elektronske slavine. Senzorske slavine imaju senzore prisustva tj. senzorski podsistem, radi registrovanja prisustva i odsustva ruku ili nekog drugog objekta ispod izlivne cijevi slavine. Senzorska slavina je između ostalog elektronska, zbog toga što su podsistemi elektronski, i senzorski sistem je i elektronski. Senzorska slavina se lako se instalira. U kuhinji je senzorska slavina pravo otkrovenje, upravo zbog toga što ne morate da prljavim rukama koristite slavinu! 

Sistem funkcioniše tako što korisnik pomoću klasične slavine podesi njenu temperaturu i protok vode na uobičajeni način, a potom u beskontaktnom režimu rada postavlja ruke ili neki drugi objekt u zonu osjetljivosti tj. ispod izlivne cijevi slavine, samo onda kada mu voda zaista treba. Tako će voda teći samo onda kada se zaista koristi, a neće teći u tzv. praznim hodovima kada korisnik obavlja neke druge ranije opisane radnje, a ne koristi vodu direktno. Skoro svi podsistemi ovog sistema se montiraju ispod lavaboa odnosno sudopere, jedino se u slučaju nadogradnje postojećih slavina, adapter sa senzorima montira na samom lavabou odnosno sudoperi ispod bazne dodirne površine slavine kojom ona uobičajeno naleže na lavabo odnosno sudoperu. Kad su u pitanju senzorske elektronske slavine, trenutno u svijetu dominantno se koriste, senzorske.  

Ovakve senzorske slavine su predviđene prvenstveno da se koriste na javnim mjestima kao što su toaleti na benzinskim pumpama, autobuskim, željezničkim stanicama i aerodromima, kao i u restoranima, i to iz dva razloga: higijensko sanitarnih i sprečavanja da s namjerno ostavljenom otvorenom slavinom izazovu poplavu. Senzorska slavina može da se koristi u kupatilima u domaćinstvima. Senzorske slavine se primjenjuju na neograničenom broju mjesta. Senzorska slavina se primjenjuje svugdje i na svakom mjestu gdje već postoji instalirana slavina. Tamo gdje bi tek trebalo da se instaliraju slavine, npr. u tek izgrađenim kućama ili novoizgrađenim stanovima, mogu se koristiti nove slavine koje su skoro identične s odgovarajućim klasičnim, izuzev što su u njih ugrađeni senzori. 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *