Česme

Savjeti za pravilno održavanje slavina u domaćinstvu

Donosimo nekoliko savjeta za pravilno održavanje svih slavina u domaćinstvu. 

Vodeni kamenac je najveći neprijatelj svake slavine. Najveći neprijatelj kamenca je sirće. Svaki dio slavine na kom je nataložen kamenac moguće je potopiti u sirće i on će ga očistiti. Aerator je mjesto gdje se skuplja dosta kamenca. Ako na aeratoru postoji plastična mrežica preko čelične on će duže trajati. Ipak, i pored toga, bit će potrebno zamijeniti ga jednom u dvije godine. 

Čišćenje tuša 

Kamenac se nakuplja i na tušu, a najlakše se čisti tako da se ručica ili glava tuša potope u jestivo sirće čime se nakupljeni kamenac prirodno uklanja.  

Čišćenje perlatora 

Čišćenje perlatora je uvijek potrebno kada je mlaz vode nepravilan ili raspršen. U većini slučajeva treba samo očistiti uložak perlatora, a može ga se i zamijeniti. Perlator se pri tome odvrne viličastim ključem i rastavi, te se potom ispiranjem ukloni kamenac i nakupine iz uloška. Naslage kamenca mogu se otopiti jestivim sirćetom. Perlator potom valja sastaviti i ponovno navrnuti na izljev slavine. Ako unatoč tome perlator ne radi ispravno, treba ga zamijeniti u cijelosti ili samo njegov unutrašnji dio (uložak i brtvu).  

Održavanje ek ventila 

Kutni ventil je preporučljivo barem jednom godišnje otvoriti i zatvoriti. Time se uklanjaju moguće naslage kamenca na sastavnim dijelovima ventila i omogućava njegov dugogodišnji rad. U slučaju kutnog ventila s filtrom i kuglastom brtvom, jednostavno se zatvori protok vode i odvrne matica u kojoj je mrežica koju valja očistiti, ako je potrebno. 

 Još ponešto o čišćenju 

Za sve armature vrijedi: mogu se čistiti samo blagim sredstvima za čišćenje i mekanom krpom. Kamenac se najlakše čisti jestivim sirćetom i sapunicom. Sredstva za čišćenje koja sadržavaju solnu kiselinu ili abrazivna sredstva (npr. za čišćenje wc školjke i sl.) mogu oštetiti armaturu. 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *