Česme

Kako se radi montaža slavine? 

Montaža slavine za umivaonik 

Kada birate i hoćete da zamijenite slavine za umivaonik treba znati kakav vam je priključak na vodovodnoj instalaciji u kupatilu za slavinu. Prema priključku se kupuje stojeća ili zidna slavina. Za lavabo u kupatilu se ranijih godina najčešće koristio zidni priključak gdje se slavina montira iznad njega, danas se izvode instalacije gdje je predviđena montaža stojeće slavine. Stojeća baterija (slavina) montira se direktno na umivaonik a povezuje se crijevima na ventile koji se nalaze ispod slavine. Na umivaonik možete postaviti jednoručnu ili dvoručnu slavinu. 

Pri kupovini kuhinjskih slavina neophodno je znati da li topla voda dolazi s malog ili velikog bojlera. Ako topla voda dolazi iz malog (prelivnog) bojlera treba uzeti slavinu s baterijom za malolitražni bojler. Kao i kod kupatilskih slavina i kuhinjske slavine se dijele na stojeće i zidne. Za zidne slavine u kuhinji se postavlja visokomontažni protočni bojler, a za stojeću slavinu niskomontažni protočni bojler, s tim da se za stojeću slavinu dva crijeva povezuju u bojler a treće crijevo se priključuje na EK ventil. 

Postavljanje jednoručne baterija 

Postavljanje jednoručne baterije i njeno funkcionisanje je prosto. Podizanjem ručice gore ili dole kontrolišete jačinu pritiska vode u slavini. Pomjeranjem ručice desno ili lijevo određujete temperaturu vode. Jednoručne i dvoručne baterije se prave s keramičkim diskom koji su otporni na nečistoće i kamenac iz vode te traju duže nego ulošci s gumicama. 

Slavine za ležeće kade i tuš kabinu se razlikuju u tome ako je tuš kabina mala postavljaju se slavine koje imaju samo tuš crijevo i ručicu,  dok kod slavine za kadu imate mogućnost da vodu pustite na slavinu ili prebacivačem vodu usmjerite u tuš. 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *