Pelene

Jednokratni higijenski ulošci: Koliko često ih je potrebno mijenjati?

Higijenski uložak, menstrualni uložak ili uložak upijajući je predmet kojeg žene nose u donjem vešu tokom menstruacije, krvarenja nakon poroda, oporavka od ginekološke operacije, spontanog ili induciranog pobačaja ili u bilo kojoj drugoj situaciji u kojoj potrebno je apsorbirati izljev krvi iz rodnice.

Higijenski uložak je vrsta proizvoda za menstrualnu higijenu koji se nosi izvana, za razliku od tampona i menstrualnih čašica koji se nose unutar rodnice. Ulošci se mijenjaju tako da se odlijepe s donjeg veša, bacanjem starog uloška i lijepljenjem novog s unutrašnje strane donjeg veša.

Koliko često ih je potrebno mijenjati?

Ta potreba ovisi od osobe do osobe, odnosno, o oblilnosti krvarenja. Dok je nekima potrebno mijenjanje uloška svakih sat-dva, nekima bi bio dovoljan jedan na cjeli dan. Međutim, bez obzira na to, radi bakterija i razvijanja neugodnih mirisa preporuka je mijenjati ih svakih 3 do 4 sata! 

Velika prednost jednokratnih menstrualnih uložaka je ta da su jednostavni za korištenje i spremanje jer su maleni, lagani i kompaktni.

Sastav

Proizvođači nerado otkrivaju tačan sastav svojih proizvoda, no glavni materijali najčešće su izbijeljeni rejon (celuloza izrađena od drvenjače), pamuk i plastika. Osim toga, mogu se dodati mirisne i antibakterijske tvari. Plastični dijelovi su stražnji sloj i polimerni prah kao dodatni snažni upijajući materijal koji se pretvara u gel u doticaju s tekućinom. Općenita struktura higijenskog uloška predviđa upijajući materijal jezgre postavljen između fleksibilne gornje ploče propusne za tekućinu i plastične stražnje ploče nepropusne za tekućinu koja ima ljepilo izvana za pričvršćivanje uloška na donji veš. 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *